W związku z oddolną inicjatywa środowisk naukowych Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przeprowadziło w 2017 r. analizę w zakresie wpisywania się obszarów nauk humanistyczno-społecznych w Krajową Inteligentną Specjalizację. W ramach przeprowadzonej analizy oraz konsultacji z Grupami Roboczymi ds. krajowych inteligentnych specjalizacji opracowano dokument pn. Relacja zakresu nauk humanistyczno-społecznych z Krajową Inteligentną Specjalizacją, wskazujący synergię nauk humanistyczno-społecznych z następującymi krajowymi inteligentnymi specjalizacjami:
Joint Research Centre (KE) uruchomiło zapisy na kurs internetowy w zakresie monitorowania strategii inteligentnych specjalizacji (RIS3), w ramach którego będzie możliwość zapoznania się z założenia monitorowania RIS3, możliwymi źródłami danych oraz korzyściami, płynącymi z monitorowania RIS3 w kontekście prowadzenia polityki innowacyjnej i przemysłowej kraju oraz regionów.
Kurs zostanie uruchomiony 1 marca br. i prowadzony będzie w języku angielskim.
Kurs obejmuje następujące bloki:
Ministerstwo Rozwoju w ramach realizacji procesu przedsiębiorczego odkrywania oraz monitorowania Krajowej Inteligentnej Specjalizacji zainicjowało w 2017 r. działania zmierzające do koncentracji tematycznej na liście i opisach krajowych inteligentnych specjalizacji. W związku z tym Ministerstwo Rozwoju prowadziło spotkania z przedstawicielami Grup Roboczych ds. KIS, mające na celu wypracowanie nowych propozycji w zakresie KIS.
W wyniku przeprowadzonych prac dokonano następujących zmian w KIS
W związku z monitorowaniem funkcjonowania Grup Roboczych ds. KIS oraz potrzebą uzupełnienia składów osobowych poszczególnych Grup wybranych specjalizacji Ministerstwo Rozwoju ogłasza nabór uzupełniający do Grup Roboczych dla następujących krajowych inteligentnych specjalizacji:
Komitet Sterujący ds. krajowych inteligentnych specjalizacji w dniu 12 lipca 2016 r. zatwierdził 3. wersję Szczegółowego Opisu Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, uwzgledniającą zmiany zaproponowane przez Grupy Robocze ds. krajowych inteligentnych specjalizacji.
Szczegółowy opis stanowi podstawę oceny wniosków w PO IR 2014-2020 w zakresie spełniania kryterium dostępu pn.: Projekt wpisuje się w Krajową Inteligentną Specjalizację
Zapraszamy do zapoznania się z raportem W kierunku innowacyjnej Polski - Proces przedsiebiorczego odkrywania i analiza potrzeb przedsiebiorstw w Polsce