Raport Komisji Europejskiej - Implementing Smart Specialisation: An analysis of practices across Europe - SMART

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

W grudniu 2019 r.  Joint Research Center przy Komisji Europejskiej opublikował raport pn. Implementing Smart Specialisation: An analysis of practices across Europe, pokazujący, w jaki sposób wprowadzono podejście inteligentnej specjalizacji w wybranych regionach europejskich i Państwach Członkowskich, m.in. Grecji, Słoweni, Finlandii, Hiszpanii, Austrii i we Włoszech.

Raport uwzględnia analizę 35 przypadków wdrażania, wskazując trzy główne typy wyzwań, które decydenci polityczni starają się rozwiązać poprzez wdrożenie strategii inteligentnej specjalizacji:

  1. aktywne, ciągłe zaangażowanie interesariuszy w dialog w celu zapewnienia rozwoju innowacji w regionach,
  2. rozwój  instrumentów polityki innowacyjnej w celu wspierania strukturalnej transformacji gospodarki na poziomie regionalnym i / lub krajowym,
  3. dążenie do internacjonalizacji gospodarki regionalnej / krajowej oraz pozycjonowanie w europejskich łańcuchach wartości.

W odniesieniu do wskazanych wyzwań raport wskazuje dobre praktyki, a także narzędzia, które zostały wykorzystane przez decydentów do zarządzania strategią inteligentnej specjalizacji.

Raport do pobrania znajduje się tu: pdfImplementing Smart Specialisation: An analysis of practices across Europe1.07 MB

  Innovation Bulb CC
  • fundusze-europejskie
  • rzeczpospolita-polska
  • ministerstwo-przedsiebiorczosci
  • unia-europejska