Podręcznik „Jak kupować drony i usługi dronowe w zamówieniach publicznych” - SMART

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Obserwując dynamikę zastosowania Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP) w samorządach terytorialnych w wielu państwach oraz wynikające z ich wykorzystania korzyści ekonomiczne, społeczne jak i środowiskowe, w szczególności zaś poprawę jakości usług publicznych, Ministerstwo Rozwoju opracowało PodręcznikJak kupować drony i usługi dronowe w zamówieniach publicznych”. Celem opracowania Podręcznika z jednej strony jest promocja zastosowania technologii BSP, a z drugiej wsparcie w procesie zakupowym w oparciu o nowelizację Prawa Zamówień Publicznych.

Decyzja o wykorzystaniu innowacyjnych narzędzi do świadczenia konwencjonalnych usług, szczególnie jeśli znajdujemy się w reżimie stosowania Ustawy Prawo Zamówień Publicznych, często może stanowić wyzwanie dla sektora publicznego. Niemniej początkowy wysiłek włożony we wdrożenie nowych technologii, w krótkim czasie, może przynieść wymierne korzyści ekonomiczne jak również satysfakcję z miana pioniera nowych rozwiązań.

Podręczniku znajdą Państwo m.in. informacje takie jak:

  • zasady użytkowania dronów w przestrzeni publicznej, zarówno w zakresie aktualnych przepisów jak i tych które mają wejść w życie, opierając zasady dotyczące używania dronów na kategorie w zależności od analizy ryzyka;
  • kluczowe problemy związane z procesem zamówień usług lub dostaw technologii BSP (m.in. istotny aspekt zakazu formułowania opisu zamówienia w sposób, który mógłby ograniczać konkurencję, poprzez wskazanie konkretnych rozwiązań, znaków towarowych itp.)
  • tryby wyboru zgodnie z nowym PZP
  • szeroki zakres obszarów wykorzystujących usługi BSP w JST


Liczymy, że Podręcznik wesprze Państwa w decyzji co do wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych, a jednocześnie będzie praktycznym narzędziem wspierającym wdrożenie.

pdfPodrcznik-Jak-kupowa-drony-i-usugi-dronowe-w-zamwieniach-publicznych-ISBN-978-83-62824-09-0-internet.pdf2.99 MB

  • fundusze-europejskie
  • rzeczpospolita-polska
  • ministerstwo-rozwoju-pracy-i-technologii
  • unia-europejska