23 czerwca, 2025

O przyszłości inteligentnych specjalizacji i ich wpływie na transformację przemysłową w krajach i regionach UE

18 czerwca br. w Brukseli odbyła się 4. edycja corocznego wydarzenia poświęconego strategiom inteligentnych specjalizacji  – Smart Specialisation Strategies (S3) 2025. Organizatorem wydarzenia była Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG REGIO) przy Komisji Europejskiej.

 

Tegoroczna konferencja została podzielona na cztery bloki tematyczne:

  1. najnowsze osiągnięcia w S3: refleksje na temat trendów inteligentnej specjalizacji i powiązań z kluczowymi inicjatywami politycznymi
  2. działania Community of practice S3: informacja nt. efektów wsparcia władz centralnych i regionalnych w zakresie programowania i wdrażania strategii inteligentnych specjalizacji
  3. S3 i współpraca międzyregionalna: omówienie dobrych praktyk w zakresie możliwych form współpracy, mechanizmów wsparcia
  4.  efekty wdrażania S3 w regionach: ocena stanu wdrażania strategii inteligentnej specjalizacji w perspektywie finansowej 2021-2027 oraz omówienie planowanych działań w polityce spójności.

 

Strategia inteligentnej specjalizacji jest dominującą polityką w zakresie badań naukowych i rozwoju  innowacji w państwach UE, wskazując na oddolne przewagi, mocne strony biznesu i nauki i ich potencjału w zakresie dalszego rozwoju społeczno-gospodarczego oraz tworzenia przełomowych rozwiązań technologicznych.

 

Komisja Europejska wskazała, że projekty realizowane w poszczególnych obszarach regionalnych czy krajowych inteligentnych specjalizacji, stanowią  siłę napędową całej Europy. Przykładem mogą być obszary inteligentnej mobilności (smart mobility), biogospodarki i energii odnawialnej, które przyczyniają się do poprawy konkurencyjności europejskich gospodarek, ale także do transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej.

 

Trendy w obszarze inteligentnych specjalizacji wskazują także duży nacisk regionów i krajów na rozwój innowacji cyfrowych, biotechnologii i rozwiązań medycznych oraz obronności. Podejście to wskazuje na dużą spójność priorytetów identyfikowanych oddolnie w regionach oraz wyznaczanych przez UE np. w ramach inicjatywy STEP. Niemal 85% priorytetów wpisujących się w strategię inteligentnych specjalizacji jest zgodnych z co najmniej jednym obszarem technologicznym STEP – technologiami cyfrowymi, czystymi i zasobooszczędnymi technologiami oraz biotechnologią.

 

Inteligentne specjalizacje odgrywają kluczową rolę w identyfikowaniu mocnych stron regionów w zakresie elementów łańcuchów wartości w Europie  w celu budowania przewagi konkurencyjnej całej UE.

 

 

*zdjęcia udostępnione przez organizatora